Afazija
ŠTA JE AFAZIJA?
Afazija je stečeni poremećaj govora i/ili jezika koji nastaje kao posledica moždanog oštećenja. Afazija je neurolingvistički deficit koji nastaje nakon neurološkog oboljenja koje može biti izazvano akutnim moždanim udarom različite etiologije: vaskularne, traumatske ili nekog drugog neurološkog oboljenja ili stanja. Učestalost afazije kod cerebrovaskularnih oboljenja kreće se oko 21-33%, a kod povreda glave 16-50%.
KAKO SE ISPOLJAVA?
Zavisno od dela moždanog oštećenja neki simptomi ispoljavaju se neposredno pre nastanka afazije ili nakon oštećenja:

Simptomi afazije ispoljavaju se u vidu:
- nemogućnosti govorenja,
- gubitka sposobnosti razumevanja,
- ponavljanja,
- imenovanja,
- čitanja,
- pisanja,
- nemogućnošću nalaženja reči,
- agramatizmom,
- zamene jedne reči drugom,
- nevoljnom produkcijom reči ili fraza,
- odsustvom uvida u jezički deficit itd.
- Osoba sa afazijom ne može da koristi govor i jezik kao pre bolesti.
- Svesnim delovanjem, doživljajem sredine, koncentracijom, preduzimanjem inicijative i pamćenjem.
- Osobe sa afazijom ne mogu da obavljaju dve stvari u istovreme.
- Hemiplegija, gubitak vida u jednoj strani vidnog polja (hemianopsija), izvršavanje određene radnje (apraksija) kao sto je oblačenje, svakodnevana nega i održavanje;
- Problemi sa jedenjem, pijenjem i gutanjem (usled povrede mozga mišići za gutanje mogu biti zahvaćeni a da se usled paralize i gubitka osecaja u delu lica, moze doći da saliva (pljuvacka) curi nekontrolisano iz ugla usta;
- Problemi sa pamćenjem (može doći do toga da pamćenje bude oslabljeno);
- Razlike u reakcijama/može se promeniti reagovanje na događaje a to je usled otežane kontrole emocija; i na kraju kao moguće a usled oporavka mozga od traume da se jave convulsije tela, problemi sa disanjem ili gubitak svesti.
- Svi gore navedeni problemi se mogu ali i ne moraju javiti kao pratioci afazije.
KAKO SE DIJAGNOSTIKUJE?
Dijagnostiku afazija sprovodi logoped-afaziolog putem kliničke procene komunikativnih sposobnosti i primenom standardizovanih mernih instrumenata (BOSTON, TOKEN test, test verbalne fluentnosti…).
KAKO SE LEČI? (Logopedske terapijske procedure)
Nakon određivanja tipa govorno-jezičkog poremećaja pristupa se afaziološkom teretmanu radi restitucije govorno-jezičkih sposobnosti i uspostavljanju funkcionalne komunikacije.
Vrsta tretmana:
Prognoza
Tretmani se sprovode individualno (2-3 puta nedeljno).
Sistem društvene podrške kakav se nudi u našem sistemu je nedovoljan za pacijente sa izgubljenim govorno-jezičkim sposobnostima. Odeljenje za afazije Centra Logomedica predstavlja jedinstven primerak u privatnoj praksi sa kakvom se susrećemo u našoj zemilji. Stoga smo razvili odeljenje koje će svim našim pacijentima u adekvatnom prostoru za njihove godine pružati kompletnu afaziološku dijagnostiku, rehabilitaciju i habilitaciju uključujući pomoć i podršku porodici. Višegodišnji rad sa afaziologom dr sc. Draganom Čauševcem učnio nas je kompetentnim da primenjujemo najraznovrsnije metode rada u ovoj oblasti. Afaziološki tretman sprovodimo nakon 3 do 6 meseci od neurološkog oštećenja i on ne traje duže od godinu dana. Iskustveno i naučno se pokazalo da su sposobnosti restitucije CNS najprimerenije u ovom periodu.
Saveti za komunikaciju
Usled afazije menja se način na koji osoba s afazijom razume jezik ili se izražava. Ipak, ako maksimalno koristimo ostale opcije, možemo s njom ostvariti komunikaciju. Oblici teške afazije često znače da osoba razume samo “osnovne reči”. Ali razumevanje putem korišćenja osnovnih reči može dovesti do nesporazuma, zato što kada se takve reči kombinuju sa opštim znanjem, može doći do nerazumevanja. Ponekad nam se može učiniti da smo se sporazmeli sa osobom koja pati od afazije. A tek kasnije se pokaže da se to ipak nije desilo.
Copyright by Doc.dr Čauševac, afaziolog